Yuasa REW45-12FR 12V 9Ah F2 Compatible Replacement Battery
Yuasa REW45-12FR 12V 9Ah Compatible BatteryLength: 151mm (5.94")Width: 65mm (2.56")Height: 94mm (3.70")Terminals: F2High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
REW4R5-12F-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa REW45-12FR 12V 9Ah F2 Compatible Replacement Battery
Model Description: Yuasa REW45-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: REW45-12FR (12V 9Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) 12V 9Ah, F2 terminals
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 9Ah
Terminal Type: F2 - 0.250"
Weight: 5.73
lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 65mm (2.56")
Height: 94mm (3.70")
Height over Terminal: 100mm (3.94")
The Yuasa REW45-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 9Ah battery.