Yuasa NPX50-250 6V 12Ah F2 Replacement Battery
Yuasa NPX50-250 6V 12Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 50 mm (1.97")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F2 - 0.250"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
npx50-250-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NPX50-250 6V 12Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NPX50-250 Compatible Replacement Battery
Compatibility: NPX50-250 (6V 12Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NPX50-250
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 6V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2 - 0.250"
Weight: 3.85
Lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 50 mm (1.97")
Height: 94 mm (3.70")
The Yuasa NPX50-250 replacement battery consists of (1) High Quality 6V 12Ah battery.