Yuasa NPW45-12FR 12V 45W/Cell 12V 9Ah F2 Replacement Battery
Yuasa NPW45-12FR 12V 45/W Cell Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F2- 0.250"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
npw45-12fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NPW45-12FR 12V 45W/Cell 12V 9Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NPW45-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NPW45-12FR (12V 45W/Cell, F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NPW45-12FR
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NPW45-12FR 12V 45W/Cell replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 9Ah
Terminal Type: F2
Weight: 5.73
Lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The Yuasa NPW45-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 9Ah battery.