Yuasa NPL65-12IFR 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Yuasa NPL65-12IFR 12V 65Ah Compatible BatteryLength: 350 mm (13.8")Width: 167 mm (6.57")Height: 179 mm (7.05")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
npl65-12ifr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NPL65-12IFR 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NPL65-12IFR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NPL65-12IFR (12V 65Ah battery with M6 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NPL65-12IFR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 65Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 52 l
bs
Length: 350 mm (13.8")
Width: 167 mm (6.57")
Height: 179 mm (7.05")
The Yuasa NPL65-12IFR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 65Ah battery.