Yuasa NPL24-12I 12V 24Ah M5 Replacement Battery
Yuasa NPL24-12I 12V 24Ah Compatible BatteryLength: 166 mm (6.54")Width: 175 mm (6.89")Height: 125 mm (4.92")Terminals: M5 - Insert TerminalsHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
npl24-12i-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NPL24-12I 12V 24Ah M5 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NPL24-12I Compatible Replacement Battery
Compatibility: NPL24-12I (12V 24Ah battery with M5 Insert Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NPL24-12I
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NPL24-12I 12V 24Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 24Ah
Terminal Type: M5 - Insert Terminals
Weight: 17.2
Lbs
Length: 166 mm (6.54")
Width: 175 mm (6.89")
Height: 125 mm (4.92")
The Yuasa NPL24-12I replacement battery consists of (1) High Quality 12V 24Ah battery.