Yuasa NPH5-12FR 12V 5Ah F2 Replacement Battery
Yuasa NPH5-12FR 12V 5Ah Compatible BatteryLength: 90 mm (3.54") Width: 70 mm (2.76")Height: 101 mm (3.98")Terminals: F2 - 0.250"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
nph5-12fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NPH5-12FR 12V 5Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NPH5-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NPH5-12FR (12V 5Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NPH5-12FR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 5Ah
Terminal Type: F2
Weight: 3.08 Lbs
Length: 90 mm (3.54")
Width: 70 mm (2.76")
Height: 101 mm (3.98")
The Yuasa NPH5-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 5Ah battery.