Yuasa NP75-12FR 12V 75Ah M6 Replacement Battery
Yuasa NP75-12FR 12V 75Ah Compatible BatteryLength: 258 mm (10.2")Width: 166 mm (6.54")Height: 206 mm (8.11")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np75-12fr-m6-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP75-12FR 12V 75Ah M6 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP75-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP75-12FR (12V 75Ah battery with Insert Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP75-12FR
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NP75-12FR 12V 75Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 75Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 49.6 Lbs
Length: 258 mm (10.2")
Width: 166 mm (6.54")
Height: 206 mm (8.11")
The Yuasa NP75-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 75Ah battery.