Yuasa NP7.5-12FR 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Yuasa NP7.5-12FR 12V 7.2Ah F1 Compatible Battery12V 7.2Ah Battery, F1 - 0.187" TerminalsLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np7.5-12fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP7.5-12FR 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP7.5-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP7.5-12FR (12V 7.5Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 7.2Ah Battery, F1-0.187"  Terminals
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 4.97 Lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The Yuasa NP7.5-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.