Yuasa NP7-12-250FR 12V 7.2Ah F2 Replacement Battery
Yuasa NP7-12-250FR 12V 7.2Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F2 - 0.250"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np7-12-250fr-f2-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP7-12-250FR 12V 7.2Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP7-12-250FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP7-12-250FR (12V 7.2Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP7-12-250FR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F2
Weight: 4.97
Lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The Yuasa NP7-12-250FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.