Yuasa NP65-12BFR 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Yuasa NP65-12BFR 12V 65Ah Compatible BatteryLength: 350 mm (13.8")Width: 167 mm (6.57")Height: 179 mm (7.05")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np65-12bfr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP65-12BFR 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP65-12BFR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP65-12BFR (12V 65Ah battery with M6 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP65-12BFR
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NP65-12BFR 12V 65Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 65Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 52 l
bs
Length: 350 mm (13.8")
Width: 167 mm (6.57")
Height: 179 mm (7.05")
The Yuasa NP65-12BFR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 65Ah battery.