Yuasa NP38-12BFR 12V 45Ah F6 Replacement Battery
Yuasa NP38-12BFR 12V 45Ah Compatible BatteryLength: 197 mm (7.76")Width: 165 mm (6.50")Height: 175 mm (6.89")Terminals: F6 - Nut & BoltHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np38-12bfr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP38-12BFR 12V 45Ah F6 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP38-12BFR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP38-12BFR (12V 38Ah battery with NB Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP38-12BFR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 45Ah
Terminal Type: F6 - Nut & Bolt
Weight: 30.9 Lbs
Length: 197 mm (7.76")
Width: 165 mm (6.50")
Height: 175 mm (6.89")
The Yuasa NP38-12BFR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 45Ah battery.