Yuasa NP3.2-12FR 12V 3.2Ah F1 Replacement Battery
Yuasa NP3.2-12FR 12V 3.2Ah Compatible BatteryLength: 134 mm (5.28")Width: 67 mm (2.64")Height: 61 mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np3.2-12fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP3.2-12FR 12V 3.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP3.2-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP3.2-12FR (12V 3.2Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP3.2-12FR
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NP3.2-12FR 12V 3.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 3.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 2.68 Lbs
Length: 134 mm (5.28")
Width: 67 mm (2.64")
Height: 61 mm (2.40")
The Yuasa NP3.2-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 3.2Ah battery.