Yuasa NP24-12T-250 12V 24Ah F3 Replacement Battery
Yuasa NP24-12T-250 12V 24Ah Compatible BatteryLength: 166 mm (6.54")Width: 175 mm (6.89")Height: 125 mm (4.92")Terminals: F3 - Nut & Bolt High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np24-12t-250-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP24-12T-250 12V 24Ah F3 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP24-12T-250 Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP24-12T-250 (12V 24Ah battery)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP24-12T-250
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 24Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt
Weight: 17.2 Lbs
Length: 166 mm (6.54")
Width: 175 mm (6.89")
Height: 125 mm (4.92")
The Yuasa NP24-12T-250 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 24Ah battery.