Yuasa NP2.3-12FR 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
Yuasa NP2.3-12FR 12V 2.3Ah Compatible BatteryLength: 178 mm (7.01")Width: 35 mm (1.38") Height: 61 mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np2.3-12fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP2.3-12FR 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP2.3-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP2.3-12FR (12V 2.3Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP2.3-12FR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 2.3Ah
Terminal Type: F1
Weight: 2.18
Lbs
Length: 178 mm (7.01")
Width: 35 mm (1.38")
Height: 61 mm (2.40")
The Yuasa NP2.3-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 2.3Ah battery.