Yuasa NP18-12BFR 12V 18Ah F3 Replacement Battery
Yuasa NP18-12BFR 12V 18Ah Compatible BatteryLength: 181 mm (7.13")Width: 77 mm (3.03") Height: 167 mm (6.57")Terminals: F3 - Nut & Bolt High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np18-12bfr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP18-12BFR 12V 18Ah F3 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP18-12BFR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP18-12BFR (12V 18Ah battery with F3 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP18-12BFR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 18Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt
Weight: 12.1 Lbs
Length: 181 mm (7.13")
Width: 77 mm (3.03")
Height: 167 mm (6.57")
The Yuasa NP18-12BFR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 18Ah battery.