Yuasa NP12-12-250FR 12V 12Ah F2 Replacement Battery
Yuasa NP12-12-250FR 12V 12Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 98 mm (3.86")Height: 95 mm (3.74")Terminals: F2 - 0.250"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np12-12-250fr-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP12-12-250FR 12V 12Ah F2 Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP12-12-250FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP12-12-250FR (12V 12Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP12-12-250FR
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2
Weight: 7.92 Lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 98 mm (3.86")
Height: 95 mm (3.74")
The Yuasa NP12-12-250FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 12Ah battery.