Yuasa NP0.8-12FR 12V 0.8Ah J2/JST Replacement Battery
Yuasa NP0.8-12FR 12V 0.8Ah Compatible BatteryLength: 96 mm (3.78")Width: 25 mm (0.98")Height: 62 mm (2.44")Terminals: J2/JST High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
np0.8-12fr-j2-batt
Customizable Options:
Description / Yuasa NP0.8-12FR 12V 0.8Ah J2/JST Replacement Battery
Model Description: Yuasa NP0.8-12FR Compatible Replacement Battery
Compatibility: NP0.8-12FR (12V 0.8Ah battery with J2/JST Terminals)
ConditionNew, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Yuasa NP0.8-12FR
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Yuasa NP0.8-12FR 12V 0.8Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 0.8Ah
Terminal Type: J2/JST
Weight: 0.75 Lbs
Length: 96 mm (3.78")
Width: 25 mm (0.98")
Height: 62 mm (2.44")
Height Over Terminal: 62 mm (2.44")
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
The Yuasa NP0.8-12FR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 0.8Ah battery.