ROBITON VRLA12-70 12V 75Ah M6 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-70 12V 75Ah Compatible BatteryLength: 258 mm (10.2")Width: 166 mm (6.54")Height: 206 mm (8.11")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-70-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-70 12V 75Ah M6 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-70 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-70 (12V 75Ah battery with M6 insert terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-70
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-70 12V 75Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 75Ah
Terminals: M6 - Insert Terminals
Weight: 49.6 lbs
Length: 258 mm (10.2")
Width: 166 mm (6.54")
Height: 206 mm (8.11")
The ROBITON VRLA12-70 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 75Ah battery.