ROBITON VRLA12-7-S 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-7-S 12V 7.2Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-7-S-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-7-S 12V 7.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-7-S Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-7-S (12V 7.2Ah battery with F1 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-7-S
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-7-S 12V 7.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F1
Weight: 4.97 lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The ROBITON VRLA12-7-S replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.