ROBITON VRLA12-45 12V 45Ah F6 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-45 12V 45Ah Compatible BatteryLength: 197 mm (7.76")Width: 165 mm (6.50")Height: 175 mm (6.89")Terminals: F6 - Nut & BoltHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-45-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-45 12V 45Ah F6 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-45 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-45 (12V 45Ah battery with Nut & Bolt terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-45
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-45 12V 45Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 45Ah
Terminal Type: F6 - Nut & Bolt
Weight: 30.9
lbs
Length: 197 mm (7.76")
Width: 165 mm (6.50")
Height: 175 mm (6.89")
The ROBITON VRLA12-45 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 45Ah  battery.