ROBITON VRLA12-4.5 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-4.5 12V 4.5Ah Compatible BatteryLength: 90 mm (3.54")Width: 70 mm (2.76")Height: 101 mm (3.98")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-4.5-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-4.5 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-4.5 Compatible Replacement Battery
CompatibilityVRLA12-4.5 (12V 4.5Ah battery with F1 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-4.5
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-4.5 12V 4.5Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 4.5Ah
Terminal Type: F1
Weight: 3.53
lbs
Length: 90 mm (3.54")
Width: 70 mm (2.76")
Height: 101 mm (3.98")
The ROBITON VRLA12-4.5 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 4.5Ah battery.