ROBITON VRLA12-35 12V 35Ah NB Replacement Battery
ROBITON VRLA12-35 12V 35Ah Compatible BatteryLength: 195 mm (7.68")Width: 130 mm (5.12") Height: 155 mm (6.10")Terminals: Nut & BoltHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-35-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-35 12V 35Ah NB Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-35 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-35 (12V 35Ah battery with NB Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-35
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-35 12V 35Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 35Ah
Terminal Type: Nut & Bolt
Weight: 26
lbs
Length: 195 mm (7.68")
Width: 130 mm (5.12")
Height: 155 mm (6.10")
The ROBITON VRLA12-35 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 35Ah battery.