ROBITON VRLA12-26 12V 26Ah F3 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-26 12V 26Ah Compatible BatteryLength: 165 mm (6.50")Width: 176 mm (6.93")Height: 127 mm (5")Terminals: F3 - Nut & BoltHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-26-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-26 12V 26Ah F3 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-26 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-26 (12V 26Ah battery with NB Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-26
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-26 12V 26Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 26Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt
Weight: 17.4
lbs
Length: 165 mm (6.50")
Width: 176 mm (6.93")
Height: 127 mm (5")
The ROBITON VRLA12-26 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 26Ah battery.