ROBITON VRLA12-2.2 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-2.2 12V 2.3Ah Compatible BatteryLength: 178 mm (7.01")Width: 35 mm (1.38")Height: 61 mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187”High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-2.2-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-2.2 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-2.2 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-2.2 (12V 2.3Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-2.2
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-2.2 12V 2.3Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 2.3Ah
Terminals: F1
Weight: 1.96 lbs
Length: 178 mm (7.01")
Width: 35 mm (1.38")
Height: 61 mm (2.40")
The ROBITON VRLA12-2.2 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 2.3Ah battery.