ROBITON VRLA12-18 12V 18Ah F3 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-18 12V 18Ah Compatible BatteryLength: 181 mm (7.13")Width: 77 mm (3.03")Height: 167 mm (6.57")Terminals: F3 - Nut & BoltHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-18-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-18 12V 18Ah F3 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-18 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-18 (12V 18Ah battery with F3 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-18
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-18 12V 18Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 18Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt
Weight: 11.7
lbs
Length: 181 mm (7.13")
Width: 77 mm (3.03")
Height: 167 mm (6.57")
The ROBITON VRLA12-18 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 18Ah battery.