ROBITON VRLA12-12 12V 12Ah F2 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-12 12V 12Ah Compatible BatteryLength: 151mm (5.94")Width: 98mm (3.86")Height: 95mm (3.74")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-12-F2-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-12 12V 12Ah F2 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-12 Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-12 (12V 12Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-12
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-12 12V 12Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F2
Weight: 7.92 lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 98mm (3.86")
Height: 95mm (3.74")
The ROBITON VRLA12-12 replacement battery consists of (1) High Quality 12V 12Ah battery.