ROBITON VRLA12-0.8-VHR 12V 0.8Ah J2 Replacement Battery
ROBITON VRLA12-0.8-VHR 12V 0.8Ah Compatible BatteryLength: 96 mm (3.78")Width: 25 mm (0.98")Height: 62 mm (2.44")Terminals: J2High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
VRLA12-0.8-VHR-batt
Customizable Options:
Description / ROBITON VRLA12-0.8-VHR 12V 0.8Ah J2 Replacement Battery
Model Description: ROBITON VRLA12-0.8-VHR Compatible Replacement Battery
Compatibility: VRLA12-0.8-VHR (12V 0.8Ah battery with J2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the ROBITON VRLA12-0.8-VHR
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The ROBITON VRLA12-0.8-VHR 12V 0.8Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 0.8Ah
Terminal Type: J2
Weight: 0.75
lbs
Length: 96 mm (3.78")
Width: 25 mm (0.98")
Height: 62 mm (2.44")
The ROBITON VRLA12-0.8-VHR replacement battery consists of (1) High Quality 12V 0.8Ah battery.