Nair RB-FM-12V2.2Ah 12V 2.2Ah F1 Replacement Battery
Nair RB-FM-12V2.2Ah 12V 2.2Ah Compatible BatteryLength: 70 mm (2.76")Width: 47 mm (1.85")Height: 98 mm (3.86")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
RBFM12V22-F1
Customizable Options:
Description / Nair RB-FM-12V2.2Ah 12V 2.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Nair RB-FM-12V2.2Ah Compatible Replacement Battery
Compatibility: RB-FM-12V2.2Ah - 12V 2.2Ah battery with F1 Terminals
ConditionNew, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the Nair RB-FM-12V2.2Ah
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The Nair RB-FM-12V2.2Ah 12V 2.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 2.6Ah
Terminal Type: F1 (0.187")
Weight: 1.61 lbs
Length: 2.76" (70 mm)
Width: 1.85" (47 mm)
Height: 3.86" (98 mm)
The
Nair RB-FM-12V2.2Ah replacement battery consists of (1) High Quality 12V 2.6Ah battery.