Nair NR12-100E 12V 100Ah Replacement Battery
Nair NR12-100E 12V 100Ah Compatible BatteryHigh Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
NR12-100E-M8
Customizable Options:
Description / Nair NR12-100E 12V 100Ah Replacement Battery
Model Description: Nair NR12-100E Battery replacement
Compatibility: Nair NR12-100E
Condition: Fresh new stock
Includes: One new battery, a direct replacement for the Nair NR12-100E
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 100Ah
Terminal Type: Insert Terminals - (M8 - Hardware included)
Weight: 64.9 Lbs
Length: 13" (330 mm)
Width: 6.73" (171 mm)
Height: 8.46" (215 mm)
Height Over Terminal: 8.66" (220 mm)
The replacement battery for the Nair NR12-100E
 consists of (1) High Quality 12V 100Ah battery.