IDEALPOWER ELHR-12V-75AH 12V 75Ah M6 Replacement Battery
IDEALPOWER ELHR-12V-75AH 12V 75Ah Compatible BatteryLength: 258mm (10.2")Width: 166mm (6.54")Height: 206mm (8.11")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
elhr-12v-75ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELHR-12V-75AH 12V 75Ah M6 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELHR-12V-75AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELHR-12V-75AH (12V 75Ah battery with M6 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 75Ah, M6 terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELHR-12V-75AH 12V 75Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 75Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 49.6 lbs
Length: 258mm (10.2")
Width: 166mm (6.54")
Height: 206mm (8.11")
The IDEALPOWER ELHR-12V-75AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 75Ah battery.