IDEALPOWER ELHR-12V-65AH 12V 65Ah M6 Replacement Battery
IDEALPOWER ELHR-12V-65AH 12V 65Ah Compatible BatteryLength: 350mm (13.8")Width: 167mm (6.57")Height: 179mm (7.05")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
elhr-12v-65ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELHR-12V-65AH 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELHR-12V-65AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELHR-12V-65AH (12V 65Ah battery with M6 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 65Ah, M6 terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELHR-12V-65AH 12V 65Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 65Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 52 lbs
Length: 350mm (13.8")
Width: 167mm (6.57")
Height: 179mm (7.05")
The IDEALPOWER ELHR-12V-65AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 65Ah battery.