IDEALPOWER ELHR-12V-55AH 12V 55Ah F11 Replacement Battery
IDEALPOWER ELHR-12V-55AH 12V 55Ah Compatible BatteryTerminals: F11 - Insert TerminalsLength: 229mm (9.02")Width: 138mm (5.43")Height: 208mm (8.19")High Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELHR-12V-55AH-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELHR-12V-55AH 12V 55Ah F11 Replacement Battery
Model DescriptionIDEALPOWER ELHR-12V-55AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELHR-12V-55AH (12V 55Ah battery with insert terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the IDEALPOWER ELHR-12V-55AH
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELHR-12V-55AH 12V 55Ah
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 55Ah
Terminal Type: F11 - Insert Terminals
Weight: 39.7 lbs
Length: 229mm (9.02")
Width: 138mm (5.43")
Height: 208mm (8.19")
The IDEALPOWER ELHR-12V-55AH
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 55Ah battery.