IDEALPOWER ELHR-12V-42AH 12V 45Ah F11 Replacement Battery
IDEALPOWER ELHR-12V-42AH 12V 45Ah Compatible BatteryLength: 198mm (7.79")Width: 166mm (6.53")Height: 171mm (6.73")Terminals: F11 - Insert TerminalsHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
elhr-12v-42ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELHR-12V-42AH 12V 45Ah F11 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELHR-12V-42AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELHR-12V-42AH (12V 45Ah battery with F11 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 45Ah, F11 terminals
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELHR-12V-42AH 12V 45Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 45Ah
Terminal Type: F11 - Insert Terminals
Weight: 29.7 lbs
Length: 198mm (7.79")
Width: 166mm (6.53")
Height: 171mm (6.73")
The IDEALPOWER ELHR-12V-42AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 45Ah battery.