IDEALPOWER ELHR-12V-100AH 12V 100Ah IT Compatible Replacement Battery
IDEALPOWER ELHR-12V-100AH 12V 100Ah Compatible BatteryLength: 330 mm (13")Width: 171 mm (6.73")Height: 215 mm (8.46")Terminals: ITHigh PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELHR-12V-100AH-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELHR-12V-100AH 12V 100Ah IT Compatible Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELHR-12V-100AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELHR-12V-100AH (12V 100Ah battery with Insert Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 100Ah, Insert Terminals
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 100Ah
Terminal Type: M8 - Threaded Insert
Weight: 70.6 lbs
Length: 330 mm (13")
Width: 171 mm (6.73")
Height: 215 mm (8.46")
Height over Terminal: 220 mm (8.66")
The IDEALPOWER ELHR-12V-100AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 100Ah battery.