IDEALPOWER ELA-12V-7.0AH 12V 7.2Ah F1 Compatible Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-7.0AH 12V 7.2Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F1High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-7.0ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-7.0AH 12V 7.2Ah F1 Compatible Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-7.0AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELA-12V-7.0AH (12V 7.2Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 7.2Ah, F1 Terminals
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7.2Ah
Terminal Type: F1 (0.187")
Weight: 4.97 lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
Height over Terminal: 100 mm (3.94")
The IDEALPOWER ELA-12V-7.0AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7.2Ah battery.