IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH 12V 4.5Ah Compatible Battery12V 5Ah F1 BatteryHigh Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-4.5ah-F1
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH 12V 4.5Ah F1 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH 12V 4.5Ah F1 Battery Replacement
Compatibility: ELA-12V-4.5AH (12V 4.5Ah)
Includes: (1) 12V 5Ah Battery, F1 Terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH 12V 4.5Ah
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 5Ah
Terminal Type: F1
Weight: 3.61 Lbs
Length: 3.54" (90 mm)
Width: 2.76" (70 mm)
Height: 3.98" (101 mm)
Height Over Terminal: 4.21" (107 mm)
The IDEALPOWER ELA-12V-4.5AH
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 5Ah battery.