IDEALPOWER ELA-12V-34AH 12V 35Ah NB Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-34AH 12V 35Ah Compatible BatteryLength: 195mm (7.68")Width: 130mm (5.12")Height: 155mm (6.10")Terminals: Nut & BoltHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-34ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-34AH 12V 35Ah NB Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-34AH Compatible Replacement Battery
CompatibilityELA-12V-34AH (12V 35Ah battery with nut & bolt terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) 12V 35AhNut & Bolt terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-34AH 12V 35Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 35Ah
Terminal Type: Nut & Bolt
Weight: 26
lbs
Length: 195mm (7.68")
Width: 130mm (5.12")
Height: 155mm (6.10")
The IDEALPOWER ELA-12V-34AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 35Ah battery.