IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah Compatible BatteryHigh Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-32ah-FP7
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-32AH 12V 32Ah Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-32AH New Replacement Battery
Compatibility: IDEALPOWER ELA-12V-32AH (12V 32Ah)
Includes: One new battery, a direct replacement for the IDEALPOWER ELA-12V-32AH
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-32AH
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 32Ah
Terminal Type: FP7
Weight: 25.58 Lbs
Length: 7.80" (198 mm)
Width: 5.12" (130 mm)
Height: 6.22" (158 mm)
Height Over Terminal: 7.01" (178 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
The IDEALPOWER ELA-12V-32AH
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 32Ah battery.