IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH 12V 3.2Ah F1 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH 12V 3.2Ah Compatible BatteryLength: 134mm (5.28")Width: 67mm (2.64")Height: 61mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELA-12V-3.4AH-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH 12V 3.2Ah F1 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELA-12V-3.4AH (12V 3.2Ah battery with F1 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) 12V 3.2Ah, F1 terminals
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH 12V 3.2Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 3.2Ah
Terminals: F1
Weight: 2.68 lbs
Length: 134mm (5.28")
Width: 67mm (2.64")
Height: 61mm (2.40")
The IDEALPOWER ELA-12V-3.4AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 3.2Ah battery.