IDEALPOWER ELA-12V-26AH 12V 26Ah Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-26AH 12V 26Ah Compatible BatteryHigh Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-26ah-FP3
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-26AH 12V 26Ah Replacement Battery
Model Description: Replacement battery for the IDEALPOWER ELA-12V-26AH SLA BATTERY
Compatibility: IDEALPOWER ELA-12V-26AH (12V 26Ah)
Includes: One new battery, an exact replacement for the IDEALPOWER ELA-12V-26AH
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 26Ah
Terminal Type: FP3
Weight: 18.03 Lbs
Length: 6.54" (166 mm)
Width: 6.89" (175 mm)
Height: 4.92" (125 mm)
Height Over Terminal: 4.92" (125 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
The IDEALPOWER ELHR-12V-42AH replacement battery consists of
(1) High Quality 12V 26Ah battery.