IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH 12V 2.3Ah Compatible BatteryLength: 178mm (7.01")Width: 35mm (1.38")Height: 61mm (2.40")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELA-12V-2.2AH-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH 12V 2.3Ah F1 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELA-12V-2.2AH (12V 2.3Ah battery with F1 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 2.3Ah, F1 terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH 12V 2.3Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 2.3Ah
Terminal Type: F1
Weight: 1.96 lbs
Length: 178mm (7.01")
Width: 35mm (1.38")
Height: 61mm (2.40")
The IDEALPOWER ELA-12V-2.2AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 2.3Ah battery.