IDEALPOWER ELA-12V-18AH 12V 18Ah F3 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-18AH 12V 18Ah Compatible BatteryTerminals: F3 - Nut & BoltLength: 7.13" (181 mm)Width: 2.99" (76 mm)Height: 6.57" (167 mm)High Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELA-12V-18AH-F3
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-18AH 12V 18Ah F3 Replacement Battery
Model Description: Compatible replacement battery for the IDEALPOWER ELA-12V-18AH 12V 18Ah
Compatibility: IDEALPOWER ELA-12V-18AH - 12V 18Ah with F3 - Nut & Bolt Terminals
Condition: New
Includes: (1) 12V 18Ah F3 Battery
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-18AH 12V 18Ah
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 18Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt
Weight: 12.79 Lbs
Length: 7.13" (181 mm)
Width: 2.99" (76 mm)
Height: 6.57" (167 mm)
Height Over Terminal: 6.57" (167 mm)
The IDEALPOWER ELA-12V-18AH
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 18Ah battery.