IDEALPOWER ELA-12V-12AH 12V 12Ah F1 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-12AH 12V 12Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 98 mm (3.86")Height: 95 mm (3.74")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-12ah-F1
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-12AH 12V 12Ah F1 Replacement Battery
Model Description: Replacement battery for the IDEALPOWER ELA-12V-12AH
Compatibility: IDEALPOWER ELA-12V-12AH (12V 12Ah)
Includes: One new battery, a perfect replacement for the ELA-12V-12AH
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-12AH
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 12Ah
Terminal Type: F1
Weight: 7.92 lbs
Length: 5.94" (151 mm)
Width: 3.86" (98 mm)
Height: 3.74" (95 mm)
Height Over Terminal: 3.94" (100 mm)
Container Material: ABS (Optional UL94-HB & UL94-V0)
The IDEALPOWER ELA-12V-12AH
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 12Ah battery.