IDEALPOWER ELA-12V-10AH 12V 10Ah F2 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-10AH 12V 10Ah Compatible BatteryLength: 151mm (5.94")Width: 65mm (2.56")Height: 111mm (4.37")Terminals: F2 - 0.250"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ela-12v-10ah-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-10AH 12V 10Ah F2 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-10AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELA-12V-10AH (12V 10Ah battery with F2 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) 12V 10Ah, F2 terminals
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-10AH 12V 10Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 10Ah
Terminals: F2
Weight: 6.05 lbs
Length: 151mm (5.94")
Width: 65mm (2.56")
Height: 111mm (4.37")
The IDEALPOWER ELA-12V-10AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 10Ah battery.