IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH 12V 1.4Ah F1 Replacement Battery
IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH 12V 1.4Ah Compatible BatteryLength: 97mm (3.82")Width: 43mm (1.69 ")Height: 52mm (2.05")Terminals: F1 - 0.187"High PerformanceBrand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
ELA-12V-1.3AH-batt
Customizable Options:
Description / IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH 12V 1.4Ah F1 Replacement Battery
Model Description: IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: ELA-12V-1.3AH (12V 1.4Ah battery with F1 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes(1) 12V 1.4Ah, F1 terminals
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH 12V 1.4Ah replacement battery is a high quality rechargeable sealed lead acid battery that is designed to provide excellent performance, durability and long life. This battery meets or exceeds original manufacturer specifications.
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 1.4Ah
Terminal Type: F1
Weight: 1.15 lbs
Length: 97mm (3.82")
Width: 43mm (1.69 ")
Height: 52mm (2.05")
The IDEALPOWER ELA-12V-1.3AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 1.4Ah battery.