IBT BT65-12HC 12V 65Ah M6 Replacement Battery
IBT BT65-12HC 12V 65Ah Compatible BatteryLength: 350mm (13.8")Width: 167mm (6.57")Height: 179mm (7.05")Terminals: M6 - Insert TerminalsHigh Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
bt65-12hc-batt
Customizable Options:
Description / IBT BT65-12HC 12V 65Ah M6 Replacement Battery
Model Description: IBT BT65-12HC Compatible Battery
Compatibility: BT65-12HC (12V 65Ah battery with M6 Terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the IBT BT65-12HC
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 65Ah
Terminal Type: M6 - Insert Terminals
Weight: 52 l
bs
Length: 350mm (13.8")
Width: 167mm (6.57")
Height: 179mm (7.05")
The IBT BT65-12HC replacement battery consists of (1) High Quality 12V 65Ah battery.