IBT BT55-12HC 12V 55Ah F11 Replacement Battery
IBT BT55-12HC 12V 55Ah Compatible BatteryTerminals: F11 - Insert TerminalsLength: 9.01" (229 mm)Width: 5.43" (138 mm)Height: 8.18" (208 mm)High Performance Brand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
BT55-12HC-F11
Customizable Options:
Description / IBT BT55-12HC 12V 55Ah F11 Replacement Battery
Model Description: IBT BT55-12HC Compatible Replacement Battery
Compatibility: IBT BT55-12HC - 12V 55Ah with F11 - Insert Terminals
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the IBT BT55-12HC
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The IBT BT55-12HC 12V 55Ah
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 55Ah
Terminal Type: F11 - Insert Terminals
Weight: 39.7 lbs
Length: 9.01" (229 mm)
Width: 5.43" (138 mm)
Height: 8.18" (208 mm)
The IBT BT55-12HC
replacement battery consists of (1) High Quality 12V 55Ah battery.