Hyundai 12000W HG12000E Portable Generator Compatible Replacement Battery
In stock
SKU
HG12000E-batt
Customizable Options:
Description / Hyundai 12000W HG12000E Portable Generator Compatible Replacement Battery
Model Description: New compatible replacement battery for the Hyundai 12000W HG12000E Portable Generator
Compatibility: Model: HG12000E
Condition: New
Includes: (1) 12V 14Ah Battery with Nut & Bolt Terminals (hardware included)
Warranty: 1 year full replacement warranty included, additional warranty is available
Life time expectancy: 3-5 years
Manufacturer: UPS Battery Center Ltd.
The compatible replacement battery for the Hyundai 12000W HG12000E Portable Generator is a high quality rechargeable battery that is designed to provide excellent performance, durability and a long service life in your generator.
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 14Ah
Terminal Type: F3 - Nut & Bolt, Positive (+) Terminal on the Left Side
Weight: 7.93 lbs
Length: 5.91" (150mm)
Width: 3.35" (85mm)
Height: 5.16" (131mm)
The Hyundai 12000 Watt HG12000E Generator compatible replacement battery consists of (1) High Quality 12V 14Ah battery.