Homelite 180HIE63 Lawn Mower 12V 35Ah NB Compatible Replacement Battery
Homelite 180HIE63 Lawn Mower Compatible Replacement Battery12V 35Ah, Nut & Bolt TerminalsLength: 7.68" (195 mm)Width: 5.12" (130 mm)Height: 6.10" (155 mm)High PerformanceBrand New Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
180hie63-batt
Customizable Options:
Description / Homelite 180HIE63 Lawn Mower 12V 35Ah NB Compatible Replacement Battery
Model Description: Compatible replacement battery for the Homelite 180HIE63 Lawn Mower
Compatibility: Homelite 180HIE63 Lawn Mower
Condition: New
Includes: (1) 12V 35Ah Battery with Nut & Bolt Terminals
Physical Dimensions:
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 35Ah
Terminal Type: Nut & Bolt
Weight: 26 Lbs
Length: 7.68" (195 mm)
Width: 5.12" (130 mm)
Height: 6.10" (155 mm)
Height Over Terminal: 7.09" (180 mm)