Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH F1 Replacement Battery
Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH 12V 7Ah Compatible BatteryLength: 151 mm (5.94")Width: 65 mm (2.56")Height: 94 mm (3.70")Terminals: F1 - 0.187"High Performance Brand New, Fresh Stock1 Year Warranty Included
In stock
SKU
GP-PM-12V-7AH-batt
Customizable Options:
Description / Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH F1 Replacement Battery
Model Description: Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH Compatible Replacement Battery
Compatibility: Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH (12V 7Ah battery with F1 terminals)
Condition: New, Fresh Stock
Includes: (1) battery, a compatible replacement for the GP-PM-12V-7AH
Physical Dimensions
Nominal Voltage: 12V
Nominal Capacity: 7Ah
Terminal Type: F1
Weight: 4.97
lbs
Length: 151 mm (5.94")
Width: 65 mm (2.56")
Height: 94 mm (3.70")
The Higdon Outdoors GP-PM-12V-7AH replacement battery consists of (1) High Quality 12V 7Ah battery.